A lakóépület közlekedési célú tereinek és helyiségeinek a rendeltetésének megfelelően egyaránt lehetővé kell tennie a zavartalan, biztonságos közlekedést és veszély esetén biztosítani kell az építmény és annak részei meghatározott időn belüli kiürítésének lehetőségét. Az épület minden helyiségét a rendeltetésének megfelelően kell használni.
Alapszabályként elmondható, hogy a lakórendeltetésű épületek, épületrészek területén a menekülésre számításba vett közlekedőkön, lépcsőházakban éghető anyagok, robbanásveszélyes és tűzveszélyes osztályba tartozó anyagok, valamint a menekülési útvonalat leszűkítő tárgyak nem helyezhetők el.
Kivételt képeznek ez alól az alábbiak:
Egyéb, nem tárolásra szolgáló tárgynak számít a falitükör, postaláda, babakocsi, kerekesszék, kerékpár, roller, valamint ezekhez hasonló egyéb, a lakórendeltetéssel összefüggő, tárolóeszköznek nem minősülő tárgy. Javasolt a tárgyak azon területen való elhelyezése, ahol menekülés nem történik (pl.: a folyosók végén, a zsákfolyosó végfala és a legközelebbi lakásbejárat közötti területen).
A hő- és füstelvezetésre figyelembe vett ablakok, valamint a mentésre szolgáló ablakok megközelíthetőségét is biztosítani kell, ebben az esetben elegendő 1 méter széles útvonal fenntartása.
Minden esetben figyelembe kell venni, hogy a villamos berendezés kapcsolóját (kapcsolószekrény, kapcsolótábla, stb.), a közmű nyitó- és zárószerkezetét, a tűzjelző kézi jelzésadóját, a nyomásfokozó szivattyút, valamint hő- és füstelvezető kezelőszerkezetét, nyílásait, továbbá a tűzvédelmi berendezést, felszerelést és készüléket (pl.: fali tűzcsapot, száraz felszálló vezeték csatlakozási pontját) eltorlaszolni még átmenetileg sem szabad, hozzáférésének, megközelítésének lehetőségét állandóan biztosítani kell! A közművek nyitó- és zárószerkezeteit magába foglaló helyiségek lezárása nem minősül eltorlaszolásnak.
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint a menekülési útvonal legkisebb szabad szélességét, annak teljes hosszán az adott menekülési útvonalon menekülő személyek létszámának függvényében kell meghatározni, ami nem lehet kevesebb, mint 1,2 méter.
Abban az esetben, ha a számítás eredményeképpen a szükséges szabad szélesség meghaladja az 1,2 métert, akkor ezt a számított nagyobb szabad szélességet kell biztosítani. Amennyiben a közlekedő, lépcsőház szélessége nem éri el az 1,2 métert, akkor az tárolással nem szűkíthető le, viszont a fenti szabályok betartása mellett növények, tárgyak elhelyezése elfogadott, ha azok nem szűkítik a menekülési útvonalat.
Vagyonvédelmi rácsok és a bejáratok lezárása
A rácsos ajtó elhelyezéseinek feltételei:
Az ilyen kialakítás esetén felhívjuk a figyelmet, hogy ugyan a rácsos ajtó elhelyezése tűzvédelmi előírásokkal nem ellentétes, azonban a kialakítás a menekülést, valamint a tűzoltói beavatkozás hatékonyságát korlátozza.
A lakások bejárati ajtóinak ráccsal történő lezárása, valamint a lakóépületek főbejáratainak kulccsal, illetve elektromos zárral (kóddal) történő zárása, tűzvédelmi jogszabályokat nem sért. Elektromos zár esetén a menekülés irányából jól észlelhető és hozzáférhető helyen a zárat oldó, feliratozott nyomógombot kell elhelyezni.
A tűzvédelmi szabályok a lakók biztonságát növelik, illetve tűz esetén az életmentés és a tűzoltás gyors végrehajtását segítik, emiatt nagyon fontos a jogszabályi rendelkezések ismerete és betartása.
A fenti tájékoztató anyag az alábbi hivatkozásra kattintva letölthető pdf formátumban:
Az alábbi hivatkozásra kattintva elérhető az Országos Tűzmegelőzési Bizottság által készített spotfilm:
Biztonságos lépcsőházak és közlekedők spotfilm 2013. november 28.