Itt a szüret, vele a mustgáz-mérgezés veszélye

. .

Augusztus végén, a legtöbb borvidéken hivatalosan is megkezdődik a szüret időszaka, nincs ez másként a kisebb borászatoknál és a hobbi termelőknél sem. A szüreti időszak alatt gyakran előfordul halálos mustgáz mérgezés, amely egy kis körültekintéssel megelőzhető. A következő tájékoztatóban összefoglaltuk a legfontosabb megelőzési szabályokat, de az is kiderül, mit kell tenni, ha már megtörtént a baj.

A mustgáz valójában szén-dioxid, ami egy színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz. Gyakori a természetben, a levegő állandó alkotóeleme. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése során keletkezik, például akkor, amikor forr a must. A cukor elbomlik, lesz belőle etil-alkohol és szén-dioxid vagy más néven mustgáz.

A mustgáz a pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ez által oxigén-hiányos állapotot teremt. Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti. A mustgáz magas koncentrációban fontos életfolyamatokat is befolyásol. Hat a központi idegrendszerre, amelynek jelei a szédülés, hányinger, illetve mentális zavar. Vagyis hiába is tudna az ember fizikailag menekülni, a szellemi funkciók zavara miatt nem képes elhagyni a pincét. Nem érzékeli, mi történik vele. Ezért tapasztalható, hogy az újbor forrásának időszakában gyakran lesznek rosszul emberek a pincékben.

Magyarországon évente országosan 40-50 alkalommal riasztják ilyen esethez a tűzoltókat. Szerencsére Baranya megyében az elmúlt évben nem történt mustgáz-mérgezés.

Megelőzés
Megfelelő szellőzés kialakításával elkerülhető, hogy felhalmozódjon az erjedés közben keletkező szén-dioxid. A baj egyszerűen megelőzhető, egy meggyújtott gyertyát térdmagasságban tartva (vagy pálcára szerelve) kell lemenni a pincébe és leérve térdmagasságban elhelyezni. Ha a gyertya lángja menet közben vagy a pincében elhelyezve kialszik, akkor nagy valószínűséggel mustgáz van a helyiségben. Ilyenkor haladéktalanul vissza kell fordulni, illetve el kell hagyni a helyiséget.

Célszerű a must forrásának idejére "Figyelem mustgáz veszély” feliratot is elhelyezni a pince bejáratára mások tájékoztatása céljából.

Ha baj van
Gyakori probléma, hogy megfelelő védelem nélkül próbálnak a segítségére sietni az összeesett, elájult embereknek. Bemennek a pincébe, fölé hajolnak, próbálják élesztgetni, és közben ők is belélegzik a veszélyes gázt. Így a segítők is könnyen bajba kerülhetnek, ezért senki ne próbáljon egyedül ájult ember segítségére sietni, mert nagyon könnyen a segítő is rosszul lehet. Minél hamarabb riassza a tűzoltókat a 105-ös segélyhívó telefonszámon, mivel a mustgáz-mérgezést szenvedő embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal, légzőkészülék használata mellett kimenteni!