Szúnyoggyérítés
Legnagyobb tavainknál lesz szúnyoggyérítés 2025. június 30.
A hőség a szúnyogokra is hatással van, lárváik ilyen melegben rendkívül gyorsan, akár egy hét alatt is kifejlődhetnek. A hazai szúnyogfajok aktivitása későbbre tolódik, mivel a nagy meleget a kifejlett szúnyogok igyekeznek árnyékos helyeken átvészelni. Az inváziós fajok jobban bírják a meleg időjárást, ezek egyedeivel akár napközben is találkozhatunk.
Folytatódik a szúnyogok elleni védekezés 2025. június 23.
A csípőszúnyogok vízhez kötött életmódot folytatnak, a szárazság jelentős hatással van a megjelenésükre, így az idei évben eddig jóval kevesebb vérszívóval lehetett találkozni. Folyamatosan terjednek ugyanakkor az inváziós fajok, amelyek egyedei elsősorban a ház körüli apróbb vizekben fejlődnek.
Érezhető a szúnyogártalom, de nincs invázió 2025. június 10.
Az ország legnagyobb területén továbbra is szárazság van, csak egy-egy átvonuló időjárási front okoz lokális esőket. Ennek következtében a szúnyogok ideiglenes tenyészőhelyeinek többsége továbbra is száraz, kiterjedt védekezésre a lárvák ellen jelenleg nincs szükség.
A nyárias idő miatt nő a szúnyogártalom 2025. június 02.
Az idei tavasz nem kedvezett a csípőszúnyogok fejlődésének, áprilisig kevés csapadék hullott, nem tudtak nagy területen kialakulni a lárvák számára ideális vizes élőhelyek. A szeles, hűvös időjárás szintén nem kedvezett a vérszívóknak, így az előző hónapokban nem volt tömeges a jelenlétük. Az elmúlt hetek csapadékosabbak voltak, a kialakult pocsolyákban, kisebb-nagyobb vízgyülemekben, árkokban képesek kifejlődni a szúnyogok.
A hűvös tavasz nem kedvez a szúnyogoknak 2025. május 20.
Az elmúlt napok esőzései miatt jelenleg több, de elaprózott élőhely van, de a hűvös időjárásban két-három hét szükséges a vérszívók fejlődéséhez. A katasztrófavédelem által megbízott szakértők felmérései alapján a következő napokban a Csepel-sziget térségében várható földi biológiai lárvagyérítés. Az alkalmazott készítményt a lárvák fejlődési helyére, közvetlenül a vízbe juttatják a szakemberek. A hatóanyag szelektív, azaz kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, más rovarokra nincs hatással.
Megkezdődik a szúnyogok elleni védekezés 2025. április 30.
Április 30-án indul a katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítési program. A tavaszi időszakban túlnyomórészt biológiai módszerrel védekeznek a lárvák ellen, amely során a szakemberek a szúnyogok tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, még az árvaszúnyogokra is ártalmatlan.
Biológiai szúnyoggyérítés az árvíz után 2024. szeptember 30.
A szokatlan őszi lárvagyérítést a folyók áradása indokolja, hiszen a Dunán és a Lajtán levonult árhullám után a folyók árterein olyan víztestek maradtak vissza, amelyekben tömegesen fejlődhetnek ki a csípőszúnyogok lárvái. A meteorológiai előrejelzések szerint a nappali hőmérsékletek még segítik a lárvák kifejlődését, ezért október első felében jelentősebb szúnyogártalom alakulhat ki a Duna és Lajta menti településeken.
A szúnyogoknak is kedvez a nyárias időjárás 2024. szeptember 02.
Az augusztus második felében több helyen lezúdult csapadék és a lakókörnyezetekben megmaradt vizek kedveztek a csípőszúnyogok fejlődésének, emiatt több helyen ismét szükség van a szúnyogok elleni védekezésre. Amíg a nyár első felében az árvízi fajok okozták a fő ártalmat, mostanra egyértelműen az emberközeli életmódot folytató szúnyogok, köztük a házi szúnyogok jelenléte vált meghatározóvá.
Csökkent a szúnyogártalom, kevesebb beavatkozásra lesz szükség 2024. augusztus 12.
Az elmúlt hetek meleg, nagyobbrészt száraz időjárásának köszönhetően folyamatosan csökkent a csípőszúnyogok lárvái számára ideális vizes élőhelyek száma és kiterjedése. Jelenleg már csak egyes Duna menti területeken, a Dráva-mentén és a Tisza-tónál van jelentősebb szúnyogártalom. Problémát egyre inkább a ház körüli élőhelyeken fejlődő fajok okoznak, amelyek nem az összefüggő árterületeken, hanem a kisebb, mesterséges vízmegállásokban szaporodnak. Az esővízgyűjtőkben, dísz- és kerti tavakban, a kihelyezett madáritatókban és kerti gyerekjátékokban megmaradó néhány deciliter víz is elég ahhoz, hogy sok száz szúnyog kifejlődjön. Ezeken a helyeken szervezett lárvagyérítést nem lehet végezni. A ház körüli csípőszúnyog-tenyészőhelyek felszámolását a Nemzeti Népegészségügyi Központ készített tájékoztató alapján magunk végezhetjük el, ezzel csökkentve a szúnyogártalmat és az inváziós fajok további terjedését.