Szúnyoggyérítés
Biológiai szúnyoggyérítés az árvíz után 2024. szeptember 30.
A szokatlan őszi lárvagyérítést a folyók áradása indokolja, hiszen a Dunán és a Lajtán levonult árhullám után a folyók árterein olyan víztestek maradtak vissza, amelyekben tömegesen fejlődhetnek ki a csípőszúnyogok lárvái. A meteorológiai előrejelzések szerint a nappali hőmérsékletek még segítik a lárvák kifejlődését, ezért október első felében jelentősebb szúnyogártalom alakulhat ki a Duna és Lajta menti településeken.
A szúnyogoknak is kedvez a nyárias időjárás 2024. szeptember 02.
Az augusztus második felében több helyen lezúdult csapadék és a lakókörnyezetekben megmaradt vizek kedveztek a csípőszúnyogok fejlődésének, emiatt több helyen ismét szükség van a szúnyogok elleni védekezésre. Amíg a nyár első felében az árvízi fajok okozták a fő ártalmat, mostanra egyértelműen az emberközeli életmódot folytató szúnyogok, köztük a házi szúnyogok jelenléte vált meghatározóvá.
Csökkent a szúnyogártalom, kevesebb beavatkozásra lesz szükség 2024. augusztus 12.
Az elmúlt hetek meleg, nagyobbrészt száraz időjárásának köszönhetően folyamatosan csökkent a csípőszúnyogok lárvái számára ideális vizes élőhelyek száma és kiterjedése. Jelenleg már csak egyes Duna menti területeken, a Dráva-mentén és a Tisza-tónál van jelentősebb szúnyogártalom. Problémát egyre inkább a ház körüli élőhelyeken fejlődő fajok okoznak, amelyek nem az összefüggő árterületeken, hanem a kisebb, mesterséges vízmegállásokban szaporodnak. Az esővízgyűjtőkben, dísz- és kerti tavakban, a kihelyezett madáritatókban és kerti gyerekjátékokban megmaradó néhány deciliter víz is elég ahhoz, hogy sok száz szúnyog kifejlődjön. Ezeken a helyeken szervezett lárvagyérítést nem lehet végezni. A ház körüli csípőszúnyog-tenyészőhelyek felszámolását a Nemzeti Népegészségügyi Központ készített tájékoztató alapján magunk végezhetjük el, ezzel csökkentve a szúnyogártalmat és az inváziós fajok további terjedését.
A Dunántúlon van szükség szúnyoggyérítésre 2024. augusztus 05.
A mostani csapadékhiányos időszakban elsősorban a vízparti területeken, az állandó szúnyogtenyészőhelyek közelében találkozhatunk jelentős számban szúnyogokkal. A korábban elöntött folyó menti árterületek kiszáradtak, ezért a továbbiakban biológiai lárvagyérítésre már nincs szükség. Jelentősebb csapadék a Nyugat-Dunántúlon volt a napokban, és az előrejelzések szerint továbbra is csak kisebb záporok fordulnak elő, így nem kell újabb lárvatenyészőhelyek kialakulásával számolni.
Budapesten és száznyolcvan településen folytatódik a szúnyogok elleni védekezés 2024. július 29.
A héten tíz vármegye száznyolcvan településén és hat budapesti kerületben folytatódik a szúnyoggyérítés, összesen negyvenezer hektáron. A Dráva mentén, Komárom, Dunaújváros, Szekszárd és a Csepel-sziget térségében, Budapest Duna menti kerületeiben, a Velencei-tónál, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye több településén kerül sor a kifejlett szúnyogok elleni védekezésre. A Szigetközben néhány helyen az elmúlt héten a szeles időjárás miatt elmaradt kezeléseket pótolják a szakemberek.
12 vármegye 297 településén folytatódik a szúnyoggyérítés 2024. július 22.
A héten 12 vármegye 297 településén lesz szúnyoggyérítés, összesen 62 ezer hektáron. A kifejlett szúnyogok elleni földi védekezés a Szigetközben, a Dunakanyarban, a Tisza-tónál, valamint Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye több településén folytatódik. A héten pótolják a szeles időjárás miatt Békés vármegyében elmaradt múlt heti kezeléseket is. A platós gépjárművekről végzett permetezést az esti, éjszakai órákban hajtják végre. A gyérítések pontos ütemezése megtalálható a katasztrófavédelem honlapján.
Budapesten és 322 településen lesz szúnyoggyérítés 2024. július 01.
Budapest több kerületében és tizennégy vármegye összesen 322 településén, csaknem 88 ezer hektáron gyérítik a héten a szúnyogokat. Budapesten a harmadik, a negyedik, a tizenharmadik, a huszonegyedik, a huszonkettedik és a huszonharmadik kerületben, valamint végig a Duna mentén, azaz a Szigetközben, Komáromnál, a Dunakanyar településein, a Csepel-sziget, Dunaújváros, Szekszárd, Baja és Mohács térségében lépnek fel kémiai módszerrel a vérszívók ellen. Kezelések lesznek több Rába menti településen, Sopron környékén, Bács-Kiskun és Zala vármegye több településén, valamint a Velencei-tó és a Tisza-tó körüli helységekben.
Tizenhárom vármegyében és Budapesten lesz szúnyoggyérítés 2024. június 24.
A héten hat budapesti kerületben és az ország 380 településén lesz szúnyoggyérítés. A tizenhárom vármegyét és Budapestet is érintő kezeléseket 84 ezer hektáron végzik a szakemberek.
Kétszázharminc településen gyérítik a szúnyogokat 2024. június 17.
A héten tizenhárom vármegyében folytatódik a katasztrófavédelem által koordinált szúnyoggyérítés. A tervek szerint kétszázharminc településen, összesen hatvan ezer hektáron lesznek kezelések. A Duna teljes szakaszán biológiai lárvagyérítést végeznek a szakemberek, míg a kifejlett szúnyogok elleni kezeléseket végző járművekkel a Szigetközben, a Csepel-sziget térségében, a Dráva menti településeken, továbbá Békés, Csongrád-Csanád és Zala vármegyében lehet találkozni. Miskolcon és Debrecenben a héten pótolják a szeles idő miatt korábban elmaradt munkálatokat.