Egy család életét mentette meg a szén-monoxid érzékelő Dunaszekcsőn
2021. január 14. 14:01
Szerdán reggel, Dunaszekcsőn, egy családi házban a családfő begyújtott a nappaliban található cserépkályhába, hogy a felesége és gyerekek kellemes melegben tudjanak felkelni, majd elindult munkába. Egy kis idő után a nappaliban elhelyezett szén-monoxid érzékelő bejelzett.
Az érzékelő riasztását követően az anyuka és két gyermeke - még a tűzoltók kiérkezése előtt - elhagyták a házat és a bejárati ajtót, valamint két ablakot is nyitva hagytak a szellőztetés érdekében. A mohácsi hivatásos tűzoltók, valamint a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat vonult a helyszínre. A tűzoltók mérőműszerrel behatoltak az ingatlanba, mivel azonban az ajtó és az ablakok nyitva voltak, ezért nem, vagy csak minimális szén-monoxid koncentrációt tudtak mérni.
A katasztrófavédelmi műveleti szolgálat ezért a szén-monoxid érzékelő adatait olvasta ki, amely szerint a gázkoncentráció 800 ppm (0,080 térfogatszázalék) feletti értéket mutatott. Ilyen magas szén-monoxid koncentráció hányingert, szédülést, eszméletvesztést, pár órán belül pedig halált okozhat.
A kéményseprő megvizsgálta a tüzelő-fűtő berendezést, majd megtiltotta annak használatát. A házban a fűtést nyílt égésterű, kéményes fűtőberendezéssel oldották meg, ami azt jelenti, hogy jelen esetben a cserépkályha annak a helyiségnek a levegőjét használja fel, amelyben működik. Az is kiderült a káreset rekonstruálása során, hogy nemrég cseréltek nyílászárókat az épületben, és az újak nagyon jól záródnak, a lakás nem szellőzött. Mivel a jól záródó ablakok miatt a helyiségben - a cserépkályha működése miatt - elfogyott a levegő, így szén-monoxid termelődött. Az épületben tartózkodók elővigyázatosságának volt köszönhető, hogy a helyiségbe jó minőségű szén-monoxid érzékelőt, a használati utasításnak megfelelően helyeztek fel, így mielőtt még tragédia következett volna be, a műszer jelzett.
A mentőszolgálat szakemberei a családtagokat a helyszínen megvizsgálták, sérülés ugyan nem következett be, de további vizsgálatokra kórházba szállították őket. A tüzelő-fűtő berendezés felülvizsgálatáig - lakosságvédelmi intézkedés keretében - a családot rokonoknál helyezték el.
A szén-monoxid mérgezés a fűtési időszakban az egyik leggyakoribb háztartási baleset. Ezeket legtöbbször
- a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő,
- szabálytalan kivitelezés, az időszakos ellenőrzés és karbantartás elmulasztása,
- a szellőző elemek lezárása okozza.
A hibás készülékek működése miatti tökéletlen égés során mérgező gáz szabadul fel, amely azért különösen veszélyes, mert színtelen, szagtalan, a levegőnél alig könnyebb, nem irritáló. Megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson, ezért másodpercek alatt eszméletvesztést okozhat. Nyílt égésterű fűtőberendezések alkalmazása során különösen fontos a levegő utánpótlás biztosítása, hiszen ezek a berendezések annak a helységnek a levegőjét használják fel, amelyben működnek. Ezért különösen fontos a rendszeres szellőztetés, a nyílászárókat megfelelő szellőzővel kell ellátni.
A balesetek viszonylag kis anyagi ráfordítással megelőzhetőek, hiszen a szén-monoxid-koncentráció emelkedését egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelő megbízhatóan jelzi, éppen ezért nagy segítséget jelent a balesetek megelőzésében. Természetesen csak a megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelők tudják funkciójukat betölteni, és az is fontos, hogy a készüléket a gyártó előírásainak megfelelő helyre és megfelelő módon telepítsük. Fontos tudni, hogy ezeknek az érzékelőknek is van szavatossági idejük: öt-hét év után le kell cserélni azokat.
A fűtés fokozott veszélyforrás, azonban kellő odafigyeléssel a balesetek, káresetek elkerülhetőek. Többnyire rajtunk múlik, mit teszünk, vagy éppen nem teszünk a megelőzés érdekében, vagyis mennyire növeljük a balesetek bekövetkezésének a kockázatát.
Fotó: Mohács HTP